Pravidla

Stojíte na kurtu a nevíte vlastně co a jak? V následujícím textu naleznete jednoduchá pravidla...

V první řadě je třeba zmínit pravidlo, které je zárukou bezpěčné hry: V případě že by hráč mohl zasáhnout míčkem nebo raketou soupeře, hru zastaví a výměna se opakuje.

Zápas se hraje dle dohody hráčů obvykle na dva nebo tři vítězné sety. Hraje se beze ztrát, každý set do 11 bodů. V případě stavu 10:10 hra pokračuje do zisku vedení o dva body (např. 13:11). Který hráč bude podávat jako první se určí losem. Při zahájení druhé a každé následující výměny podává vítěz té předchozí.

Samotná hra začíná podáním, které se provádí z malého čtverce na hřišti (servis box pro podání). V tomto čtverci musí hráč stát alespoň jednou nohou. Hráč, který vyhrál výměnu a podává si může vybrat, zda se bude podávat z levé nebo pravé strany. Pokud však podává vícekrát v řadě, musí strany pravidelně po každém podání střídat.

Při podání si hráč míček nadhodí rukou a raketou ho odpálí na přední stěnu mezi prostřední dělící čáru (servis čára) a vrchní autovou čáru. Míček (pokud ho neodpálí přijímající volejem) musí po odrazu z přední stěny dopadnout do většího protilehlého obdélníku (prostor přijímacího). Než míček dopadne na zem, může se odrazit i o boční nebo zadní stěny.

kurt


Poté, co bylo provedeno dobré podání, se hráči střídají v úderech, dokud jeden nestihne nebo nesprávně odpálí míček anebo se dopustí jiného přestupku. Při hře se míček může libovolně odrážet od stěn s jakýmkoliv počtem dotyků, vždy se musí dotknout čelní stěny. Na zem smí míček dopadnout jen jednou. Při odpálení se míček nesmí dotknout země dříve než přední stěny.

Pokud nechceme ztrácet body musí se nám odehrané údery „vejít“ do hřiště, přičemž čára je ve squashi aut. Na přední stěně se míček nesmí dostat na nebo pod nejnižší a na nebo nad nejvyšší čáru. Na zadní a bočních stěnách se míček nesmí dostat na nebo nad vrchní čáry popřípadě do vrchní sítě. Pokud při hře hráč nezasáhne míček, může učinit opakované pokusy o jeho zasažení.